Někdy stačí jen málo: elektrická trojkolka, dobrovolníci a chuť věnovat svůj čas lidem, kteří už se sami na kole neprojedou.

Přesně takhle vznikl v roce 2012 projekt Cycling without age: v Kodani, kde jezdí na kole do práce či do školy 6 lidí z 10, a to každý den, začal tehdy Ole Kassow brát na projížďky seniory, aby jim vrátil pocit větru ve vlasech.

Vzniklo z toho emotivní a silné hnutí; co začalo v jednom městě s jednou starší christianií nabralo během let sílu po celém světě. Dnes jezdí pod hlavičkou Cycling without age přes 3000 cyklorikš v 50 zemích světa. Náš mladoboleslavský spolek Kolem na kole s podporou Nadačního fondu ŠKODA AUTO přivedl na mapu Českou republiku a dal také projektu české jméno:

Na kole v každém věku


Protože přesně o tom to celé je: kolo, ten vynález starý už dvě století, dává svobodu a pocit radosti v každém věku. Vzpomenete si ostatně, jaké to bylo, když jste se poprvé na kole rozjeli vy?

Díky elegantní elektrické trojkolce můžeme tuhle euforii rozdávat lidem v každém věku.

Dobrovolných pilotů je už dnes po celém světě 33 000. Všichni prošli tréninkem, který je zasvětí do techniky i do ducha samotného projektu.

Na kole v každém věku, to jsou:

Velkorysost, protože co jiného než velkorysost je ochota věnovat trochu svého času a vzít na vyjížďku jednoho či dva starší lidi, kteří už se sami daleko nedostanou.

Beze spěchu, neboť to je ideální způsob, jak vnímat okolí i lidi kolem sebe. Červená rikša v barvách Na kole v každém věku poutá na ulici pozornost a klidná jízda beze spěchu dává příležitost zapříst další a nové hovory.

Příběhy, které by snadno zůstaly navždy zapomenuté, kdyby se o ně s námi starší generace nepodělila. Oni vypráví, my jako piloti nasloucháme a také se dělíme o své zážitky.

Vztahy, které se budují během společně stráveného času. Společnými jízdami, společnými příběhy, otázkami i nasloucháním. Jsou to vztahy mezi piloty a seniory, napříč generacemi, vztahy s lidmi z pečovatelských domovů i s rodinami těch, kterým jízdy rikšou dávají do života radost.

Bez omezení věku, ať už pro piloty, nebo pro pasažéry. Elektrická rikša se ovládá snadno jako kolo, díky pomocnému motoru je šlapání komfortní i s posádkou. Trénovaná sportovkyně, kancelářský “krysák”, nebo čerstvý penzista? Ti všichni už po světě fungují jako piloti. Ostatně, nejstarším pilotem byl 90letý Dán Jørgen Hass. A nejstarší pasažéři? Paní Yeo Iu ze Singapuru a Dagny Carlsson ze Švédska, oba 107 let.

Ostatně, přidejte se k nám a poznáte sami.

Stačí napsat krátký e-mail, ve kterém se představíte a řeknete nám, proč se chcete zapojit plus jaké případně máte s dobrovolnickou prací zkušenosti, a to piloti@kolemnakole.cz

Video o zakladateli:

Video Ole a Thorkild, vůbec první pasažér, díky kterému celý projekt vznikl:

Rozjezd projektu Na kole v každém věku v Mladé Boleslavi podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO